Pierwszy egzemplarz protezy ręki „SuperHand”

http://www.youtube.com/watch?v=4o3wYruFXFI&feature=share

Modularna proteza dłoni „SuperHand” jest  innowacyjnym, zaawansowanym technologicznie wyrobem medycznym opracowanym od podstaw i zarejestrowanym przez zespół konstruktorów wrocławskiej spółki ProManus. Tym samym firma dołącza do grona zaledwie trzech producentów oferujących komercyjnie tak zaawansowane mechaniczne protezy dłoni na świecie. Proteza posiadająca pięć niezależnie sterowanych palców oraz ruchomy moduł nadgarstka pozwala odtworzyć niemal każdy ruch naturalnej dłoni, co w połączeniu z gabarytami zbliżonymi do naturalnych, pozwala skutecznie imitować zarówno dłonie damskie, jak i męskie, prawe i lewe. Przy całkowitej masie ok. 500 g, proteza umożliwia podniesienie 10 kg, a dzięki energooszczędnym technologiom może funkcjonować cały dzień bez powtórnego ładowania. Ze względu na unikalny charakter zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych  „SuperHand” podlega globalnej ochronie patentowej.
„Nasz przykład udowadnia, że dzięki determinacji, kreatywności i ciężkiej pracy także w Polsce mogą powstawać innowacyjne technologie. Rozwiązania zastosowanie w protezie „SuperHand” przewyższają te z produktów konkurencji, pomimo tego, że dysponowaliśmy wielokrotnie mniejszym budżetem. Ambicją ProManus jest, aby SuperHand pomagała nie tylko krajowym ale także zagranicznym pacjentom, a mając już deklarację zgodności CE na produkt medyczny w najbliższych tygodniach trafi jako produkt również na zachodnie rynki. ” – powiedział Wojciech Jopek, Prezes Zarządu ProManus Sp. z o.o.
ProManus jest pierwszą spółką funduszu JCI Venture z Grupy Jagiellońskiego Centrum Innowacji, który w zamian za inwestycję w wysokości 800 tys. zł objął mniejszościowy pakiet udziałów w sierpniu 2010 r.
„ProManus to nasza modelowa transakcja – wyszukujemy ambitnych i prorynkowych naukowców oraz wynalazców z branży life science, wspieramy ich projekty kapitałowo i merytorycznie, wprowadzamy wspólnie na rynek innowacyjne produkty i rozwiązania odpowiadające na rzeczywiste, niezaspokojone potrzeby, a ostatecznie – po osiągnięciu przez spółkę samodzielności – sprzedajemy nasze udziały z zyskiem. Głęboko wierzymy, że ProManus pozwoli nam nie tylko osiągnąć zakładany zysk, ale także znacząco poprawi komfort życia bardzo wielu osób.” – powiedział Paweł Błachno, Prezes Zarządu JCI Venture Sp. z o.o.