Jadalna szczepionka przeciwko zakażeniom Helicobacter pylori – bioIDEA 2010

Dwa miesiące trwały zmagania naukowców z obszaru life science w konkursie BioIdea, którego honorowym patronem było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem konkursu, było wyłonienie najbardziej innowacyjnego pomysłu związanego z branżą life science. Na jego projektodawcę czekała nagroda w postaci 10 000 € przeznaczonych na rozwinięcie zwycięskiej BioIDEII.

W sobotę 15 maja 2010 podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Biofizyki odbyło się ogłoszenie wyników konkursu. Zatwiierdził je obecny na konferencji prezes JCI Venture, Pawel Błachno. Zwycięzcą okazał się Pan Krzysztof Hinc z Uniwersytetu Gdańskiego, z projektem „Jadalnej szczepionki przeciwko zakażeniom Helicobacter pylori w oparciu o przetrwalniki Bacillus subtilis”.
Jak zapewnia Pomysłodawca – Zastosowanie proponowanego podejścia umożliwi proste i bezpieczne podawanie szczepionki drogą pokarmową oraz tanie jej wytwarzanie. Doustna szczepionka antybakteryjna wydaje się idealnym sposobem na zabezpieczenie organizmu przed patogenem. Łatwość produkcji, przechowywania i stosowania przetrwalników daje nadzieje na przyszłą produkcję szczepionki w kraju.

Serdecznie gratulujemy Zwycięzcy a wszystkim Państwu bardzo dziękujemy za przesłanie bardzo interesujących projektów na wysokim poziomie!

Wkrótce – następna edycja „bioIDEII”!

Zapraszamy takze do spotkania z nami podczas cyklu „Śniadania z biznesem”, które organizowane będą cyklicznie w krakowskim Parku LifeScience już od października 2010 r.